کلیات کار در ارتفاع

در این مقاله قصد داریم مواردی را در مورد مشکلات زمینه کاری و کلا خطرات خدمات ارائه شده کار در ارتفاع را بررسی کنیم تا شما مشترک گرامی اطلاعات بیشتری در مورد خدمات ارائه شده داشته باشید و بتوانید بهترین انتخاب را بری سپردن کار خود به شرکت های معتبر داشته باشید

به طور طبیعی کار کردن در ارتفاع دارای سختی های حاص ود و همچنین خطرات خاص به خود می باشد از همین رو باید نکات بسیاری برای انجام این خدمات موذد توجه قرار داد.معمولا بسیاری شرکت ها و یا افراد هستند که شاید به ظاهر تصور کنند انجام این خدمات به سادگی قابل انجام است ولی اگر فقط یک بار در کار ارتفاع بالا کار کرده باشند و در کار در ارتفاه تجربه کاری کوچکی داشته باشند جتما نظری غیر از این خواهند داشت.برای ورود به اینگونه مشاغل علاوه براینکه باید فرد مورد نظر آموزشهای کافی را دیده باشد باید حتما از بهترین تجهیزات استفاده گردد چراکه کوچکترین مشکل و خطر در ارتفاع بالا خطرات جانی برای او در پی خواهد داشت.

از جمله مواردی که کارکنان اینگونه شرکت ها حتما باید اموزش دیده باشند دید حرفه ای به کار و رعایت تمام اصول مربوط به کار در ارتفاع می باشد چراکه دیده شده بسیاری افراد با عدم رعایت نکات حنی کوچک جان خود را به خطر انداخته اند. از همین حتما باید در دوره توجیهی و سپس دوره عملی و کار آموزی شرکت کرده تا از خطرات کار در ارتفاع ساختمان ها و سختی این شغل مطلع گردند.

تجهیرات کار در ارتفاع در نما با ارتفاع بالا

مرحله بعدی آموزش و یادگیری آشنایی کار در ارتفاع کامل با تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای خدمات نما در ارتفاع و همچنین نحوه استفاده صحیح از این تجهیزات می باشد.که در زیر جهت آشایی کلی از این لوازم اشاره می نماییم:

1- طناب حرکت(نجات): اولین موردی که از تجهیزات کار بر روی نما و کلا کاردر ارتفاع خودنمایی کرده و بسیار مهم می باشد طناب نجات می باشد.این طناب باید استاندارد های خود را داشته باشد که بتوان با اعتماد کامل و خیال راحت کار در ارتفاع را انجام داد. از جمله مواردی که این طتاب ها باید داشته باشد استحکام و تحمل وزت بالا می باشد و آنگونه که در استاندارد این طناب جهت کار در ارتفاع بالا توصیه شده است تحمل وزن حدود 2/5 تن را داشته باشد که منظور از وزن در اینجا همان بار وارد شده به طناب می باشد.و این نکتع قابل تامل است که فقط تحمل وزن برای جابه جایی در ارتفاع کافی نیست و استفاده از بار در این مورد به این معنی است که هنگام سقوط باید این طناب تحمل بار5400 پوندی را داشته باشد و دچار پارگی نشود.

2- کمربند ایمنی: از دیگر تجهیزات کار در ارتفاع کمربند ایمنی می باشد کهبا توجه به کارکرد مورد نظر باید حتما از کیفیت و جنس مناسب برخوردار باشد. در استاندارد کمربند ایمنی با این کمربندها تحمل وزن 10 برابری فرد را داشته باشند و با توجه به این مورد که هنگام سقوط فشار زیادی به کمر و ستون فقزات وارد می شود جنس این کمربند ها و همچینین طراحی کمربند ایمنی بسیار حائز اهمیت است و بنابراین توصیه می گردد حتما از مارک ها با بهترین کبفیت استفاده گردد

اصول و نکات ایمنی کار در ارتفاع

از نکاتی که حتما باید برای کار در ارتفاع نمای ساختمان ها به آن اشاره نمود انجام مقدمات و آمده نمودن مقدمات کار می باشد. حتما قابل از شروع به کار باید تمام نکات ایمنی را رعایت کرد و ساختمان را کاملا تجهیز نمود که در صورت بروز حادثه ای ناخواسته از جمله سقوط سمگ نمای ساختمان خطر افرادی که در حول حوش ساختمان در حال عبور می باشند را تهدید نکند. مواردی از نکات ایمنی در مورد خود فردی که در حال کار بر روی نمای ساختمان در ارتفاع بالا می باشد وجود دارد که ختما باید رعایت شود که در صورت بروز هرگونه مشکل و ایجاد خطر دچار کمترین صدمه شود. که البته رعایت تمام این موارد برای زمانی است حادثه ای خارج از برنامه ریزی و در واقع غیر مترقبه پیش بیاید.

یکی دیگر از نکاتی که در تمام مشاغل سخت و پرخطر باید حتما آموزش داده شده و باید رعایت شود حفظ آرامش در حین کار و عدم عجله حین انجام کار و مخصوصا حفظ آرامش و عدم دستپاچگی هنگام بروز خطر و یا مواردی از این دست می باشد.چراکه بسیار دیده شده است در هنگام انجام فعالت های سخت از جمله کار در ارتفاع آن چیزی که بیشتر باعث صدمه دیدن و بروز اتفاقات می شود عدم داشتن آرامش و تصمیم گیری صحیح حین انجام کار می باشد.

حتما قبل از شروع به کار در ارتفاع به تست تجهیزات خود پرداخته و از سالم بودن آنها اطمینان کامل به عمل بیاورید.و به هیچ عنوان از لوازمی که در کارکرد صحیح آنها شک و شبهه وجود دارد و یااینکه لوازم با کیفیت پایین است استفاده نکنید.حدالمقدور باید هر فرد لوازم و لباس مخصوص کار خود را داشته باشد و استفاده مشترک از تجهیزات یه هیچ عنوان توصیه نمی شود.

در ساختمان های دارای ارتفاع خیلی زیاد باید تمهیدات بیشتری چیده شود و حتما با مدیریت ساختمان هماهنگی های لازم برای کنترل عبور و مرور در زیرساختمان انجام شود.