طناب کار فردی است که بر روی نمای یک سازه بدون نیاز به داربست به ارائه انواع خدمات می پردازد.

طناب کار | طناب کار در تهران

آنچه در این مطلب می خوانید

طناب کار فردی است که در دوره های مختلف آموزشی شرکت کرده است و پس از گذراندن این دوره و کسب صلاحیت در ارتفاع با استفاده از طناب مشغول به ارائه خدمات است. طناب کار ماهر در زمینه های مختلف ساختمانی تخصص لازم را دارد و میتواند بر ور ی نما بدون هیچ مشکلی به ارائه خدمات ببپردازد.

ویژگی های یک طناب کار

شناختن ویژگی های یک های تکنیسین و یا یک راپل کار ماهر میتواند به ما در انتخاب فردی با صلاحیت و تخصص بالا کمک کند. کار در ارتفاع با طناب به عنوان یک شغل با درجه بندی هفت از مشاغل پر خطر و سخت است .به همین دلیل وجود افرادی متخصص و دارای صلاحیت کاری در این شغل از اهمیت بالای برخوردار است. این مقاله به ما کمک میکند تا به خصوصیات راپل کار بهتر آشنا شویم.

مقدمه

هر کدام یک از مشاغل با توجه به شرایط و مقتضیات خاص خود، نیازمند افرادی هستند که توانایی، صلاحیت و تخصص مرتبط با آن شغل را داشته باشند. کار در ارتفاع و افراد شاغل در این زمینه نیز از این ماجرا مستثنی نیستند. کار در ارتفاع به دلیل حساس بودن و سختی آن نیازمند افرادی است که یک سری از خصوصیات، توانایها و مهارت­ ها را دارا باشند که در ادامه­ی این مطلب به برخی از آنها اشاره خواهد شد.

یک ارتفاع کار ماهر در زمینه های مختلف جسمانی و شناختی از مهارت بالا و آمادگی کافی برخوردار باید باشد.
راپل کار ماهر بر روی نما در حال ارائه خدمات

ویژگی های اساسی یک ارتفاع کار ماهر

در زیر به بررسی خصوصیات اساسی در یک راپل کار ماهر میپردازیم.

عدم ترس از ارتفاع

یکی از اولین خصوصیاتی که یک طنابکار باید داشته باشد عدم ترس از ارتفاع است. در واقع این ویژگی می­تواند مهمترین خصوصیت یک راپل کار تلقی شود. چرا که ترس از ارتفاع مانع آن می­ شود که فرد بتواند بر روی کارش تمرکز کند و حتی ممکن است باعث مرگ شود.

عدم ابتلا به بیمار جسمانی

یکی دیگر از خصوصیات یک ارتفاع کار نداشتن بیماری جسمانی خاص و یا قلبی است. شرایط کار در ارتفاع با طناب نیازمند یک بدن قوی و سالم است.

آمادگی جسمانی بالا

افرادی که متقاضی کار در ارتفاع هستند باید از آمادگی جسمانی کافی برای این کار برخوردار باشند. در واقع طناب کار باید توانایی و قدرت بدنی و همچنین انعطاف پذیری بدنی یالای داشته باشد.

توانایی شناختی (ذهنی) و تمرکز بالا

افراد شاغل در زمینه کار در ارتفاع  باید از توانایی شناختی و تمرکز بالایی برخوردار باشند. چون که بتوانند در شرایط مختلف و هنگام بروز خطرات تصمیمات لازم و درست را اتخاذ نمایند.

تحمل شرایط سخت و طاقت فرسا

افرادی که در این کار میخواهند مشغول به کار شوند باید از تحمل بالای روانی و جسمانی در برابر شرایط سخت و طاقت فرسا برخوردار باشند. برای مثال یک ارتفاع کار بر روی طناب باید باید بتواند مدت زمان طولانی را بر روی طناب تحمل کند یا اینکه بتواند عملیات صعود با استفاده از ابزار یومار را بر روی طناب انجام دهد.

توانایی کنترل هیجانات و احساسات

کسانی که خواهان اشتغال در زمینه کار با طناب هستند. باید بتوانند هیجانات خود مانند خشم و یا استرس بیش از حد را کنترل و مدیریت نمایند. به بیان دیگیر افرادی که میخواند در این زمینه مشغول به کار شوند باید از هوش هیجانی با سطح بالا برخوردار باشند.

گذراندن دوره­ های آموزشی کار در ارتفاع (ایراتا) نزد افراد متخصص

افرادی که خواهان اشتغال در کار در ارتفاع هستند باید توسط کسانی که در این زمینه متخصص هستند و تجارب زیادی را داشته­ اند آموزش تخصصی ببینند.

 

آشنای کامل یک ارتفاع کار نسبت به ابزار خود نشانه مهارت و تخصص او است.
پک ابزار یک ارتفاع کار

آشنای کامل نسبت به وسایل کار در ارتفاع

یک فرد کارآزموده باید نسب به وسیله و ابزارهای کار در ارتفاع از دانش کافی برخوردار باشد و همچنین بتواند از هرکدام از این وسایل استفاده نماید. برای مثال یک ارتفاع کار باید با انواع مختلف گره­ ها آشنایی کامل داشته باشد.

ضرورت استفاده از تجهیزات ایمنی در کار در ارتفاع

به دلیل سطح بالا خطر در شغل کار در ارتفاع یک طناب کار ماهر باید نسبت به اصول ایمنی در کار و کار در ارتفاع با طناب کاملا آگاه باشد. تسلط بر اصول ایمنی عدم غفلت نسبت به این موضوع باعث می شود احتمال بروز حادثه به مقدار بیسیار بالایی کاهش یابد.

چند نکته ایمنی اولیه در کار با طناب در ارتفاع

  • اطمینان از سالم بودن ابزار و تجهیزات
  • استفاده از دو رشته طناب
  • آمادگی جسمانی و هوشیاری بالا
  • استفاده از تجهیزات ایمنی مانند: کلاه و دستکش و کفش و…

مهارت بالا در کار با طناب (تکنیک­ های دسترسی با طناب)

یک راپل کار باید کار با طناب را به خوبی فرا گرفته باشند تکنیک­ های همچون فرود و صعود با طناب از جمله­ ی این فنون می­باشد. برای آشنایی بیشتر با تکنیک دسترسی با طناب لینک کلیک کنید.

پایان بخش اول مقاله.

آرش هنرجو
آرش هنرجو
آرش هنرجو هستم ، مترجم زبان انگلیسی خوندم و حدود 6 ماه که با تیم تهران راپل همکاری میکنم. هدف من ارائه بهترین مقالات برای اطلاع رسانی و کمک به شما عزیزان است. اگر این مقالات پاسخگوی مشکل شما نبود در قسمت نظرات برام بنویسید و سوالاتتون رو بپرسید، در کمترین زمان و با همکاری کارشناسان تیم تهران راپل ، شما را راهنمایی خواهم کرد ( نظرات شما باعث دلگرمی و پیشرفت ماست ).
شبکه های اجتماعی ما ...