کار در ارتفاع با طناب یکی از مشاغل نوین در ایران است که با استفاده از تجهیزات انفردادی و تخصصی کوهنوردی به ارائه خدمات می پردازد. مجموعه کار در ارتفاع تهران راپل در این مقاله به معرفی این حوزه می پردازد.

کلیات کار در ارتفاع 

همانطور که میدانید معنای اصطلاح کار در ارتفاع بسیار واضح و روشن میباشد. در واقع به هر نوع فعالیت صنعتی در ارتفاع میتوان کار در ارتفاع نام برد. متخصصان مشاغل مختلف برای کار در ارتفاع از شیوه های متفاوتی استفاده می کنند ما در این مقاله این شیوه ها را به دو دسته کلی با طناب و کار بدون طناب تقسیم میکنیم.

 

کار در ارتفاع با طناب

کار با طناب دارای سابقه طولانی در ارائه خدمات است. در طول این سالها دستخوش تغییرات بسیار اساسی در فرایند ارائه خدمات با این روش شده است. در ادامه این مقاله به بررسی این روش خواهیم پرداخت.

کار در ارتفاع بدون طناب

کار در ارتفثاع بدون طناب (یا با داربست) همانند روش بالا این روش هم از سابقه بسیار طولانی( به اندازه تاریخ بشر) برخوردار است. این روش از ابتدا تا به حال برای ساخت و ارائه خدمات مورد استفاده قرار میگرد و دارای تفاوت های با کار در ارتفاع با طناب می باشد.

سختی های کار در ارتفاع

ارتفاع یکی از دغدغه های مهم انسان در طول زمان بوده است. خطرات ناشی از کار در ارتفاع نسبت به سایر مشاغل بسیار بیشتر میباشد. به طور کلی کار در ارتفاع چه با طناب و یا چه بی طناب دارای مشکلات خاص و خطرات مربوط به خود است. بر همین اساس افرادی که می خواند وارد این حوزه شوند نسبت به این مشکلات و خطرات آگاه شوند و اطلاعات خود را بیشتر کنند.

باورهای غلط کار در ارتفاع با طناب

 1. کار در ارتفاع نیاز به تخصص و آموزش خاصی ندارد هر کسی می تواند در این حوزه مشغول به کار شود.
 2. هیچ تفاوتی کار با طناب و کار در ارتفاع با داربست  وجود ندارد
 3. روش های کار در ارتفاع بسیار ساده است و متوان در هر نقطه ای در ارتفاع مورد استفاده قرار داد.

با تجهیزات کار در ارتفاع با طناب آشناشوید!

مرحله بعدی آموزش و یادگیری کار با طناب، شناخت کامل تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای کار و همچنین نحوه استفاده صحیح از این تجهیزات می باشد. که در زیر به صورت کلی به آموزش آنها می پردازیم.

طناب فرود و طناب حمایت

طناب فرود (حرکت) و طناب حمایت(نجات) 2 رشته طنابی هستند که اولین قسمت در سیستم کار با طناب را شکل می دهند و زمان استفاده از این ابزار باید از استاندارد های  خاصی پیروی کنیم تا با اعتماد کامل به ابزار بتوانیم در ارتفاع به ارائه خدمات بپردازیم.

طناب استاندارد کار در ارتفاع

 1. نو بودن و عدم فرسودگی طناب( به مدت طولانی در انبار نگهداری شده باشد)
 2. استحکام و تحمل وزن بالا( 2/5 کیلو نیو تن) همان بار وارد شده به طناب
 3. بافت یونیکور( در صورت برش بر روی پوسته طناب، پوسته طناب بر اثر وزن نفر بر روی هسته طناب لغزیده نشود )
 4. تحمل شک با بار بر روی طناب تا وزن 5/2 کیلو نیوتن هنگام سقوط
 5. جنس پوسته نسبت شرایط محیطی

کمربند ایمنی (هارنس)

 1. یکی دیگر از تجهیزات کار درارتفاع با طناب، کمربند ایمنی یا هارنس می باشد. این وسیله همانند طناب استاندارد های مخصوص به خود را دارد.
 2. بر حسب نوع کار کیفیت و جنس مناسب باید انتخاب شود( تنوع بسیار زیاد در انواع هارنس)
 3. تحمل وزن 2/5 کیلو نیوتن و فشار وارد هنگام سقوط
 4. هنگام انتخاب به طراحی کمربند توجه کنید( سایز و قلاب ها) انتخاب یک هارنس با مارک معروف و مورد استفاده همه می تواند بسیار کمک کننده باشد.
رعایت اصول ایمنی هنگام کار در ارتفاع با طناب بر روی نما ساختمان ها

رعایت اصول ایمنی کار در ارتفاع با طناب

اصول و نکات ایمنی کار در ارتفاع

 

پییش بینی خطرات

یکی از مهمترین نکاتی که باید قبل از شروع به کار مورد توجه قرار داد پیش بینی بروز حادثه است. بهتر است قبل از هر کاری نسبت به رعایت استانداردهای ایمنی اقدام نماید تا از بروز حادثه برای خود دیگران هنگام کار بر روی طناب جلوگیری نماید.

رعایت نکات فردی هنگام کار بر روی طناب

انتخاب فرد متخصص و کارآزموده می تواند از بروز حادثه جلوگیری نماید تجربه نشان داده است که هر چقد مهارت و سابقه ارتفاع کار بیشتر است بروز حادثه کمتر است.

حفظ آرامش و عدم عجله در کار

یکی دیگر از نکاتی که در تمام مشاغل سخت و پرخطر مانند کار بر روی طناب باید توجه نمود و همواره بایستی رعایت شود حفظ آرامش در حین کار و عدم عجله حین انجام کار و یا مواردی از این دست می باشد، به بیان دیگر عجله در کار با اشتباه در تصمیم گیری و بروز خطر رابطه مستقیمی دارند.

تست تجهیزات و گره های طناب

 1. حتما قبل از شروع به کار در ارتفاع از سالم بودن تجهیزات خود مانند طناب، ابزار فرود، و… اطمینان حاصل کنید. به هیچ وجه از تجهیزاتی که به آن اطمینان ندارید و از سالم بودن آن مطمعن نیستید استفاده نکنید.
 2. حدالمقدوراز ابزار و وسایل مشترک استفاده نکنید.
 3. در ساختمان های دارای ارتفاع خیلی زیاد باید تمهیدات بیشتری چیده شود و حتما با مدیریت ساختمان هماهنگی های لازم برای کنترل عبور و مرور در زیرساختمان انجام شود.

بر روی لینک خدمات نما تهران راپل کلیک نماید و با  خدماتی که با این روش ارائه میشود آشنا شوید.

0/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

هفده − 16 =

فهرست